Přihlášení
- Pokud chcete vstoupit (přihlásit dítě) do oddílu, kontaktujte nejprve vůdce oddílu (Kontakty).
- Následně můžete přijít na první schůzku dané družiny. S sebou papír, tužku, svačinku a oblečení, které se může zašpinit. Nezapomeňte předat přítomnému rádci základní kontakt na sebe (jméno, číslo, e-mail). Číslo na rádce najdete opět v sekci Kontakty.
Nejčastější dotazy
Jak se přihlásím na akci?
V pozvánkách na akci vždy uvádíme kontakt vedoucího akce a odkaz na online přihlášku.
Zároveň žádáme, abyste přihlášku vyplňovali i v případě, že na akci nepůjdete.
Stejně tak je vhodné co nejdříve poslat SMS rádci, pokud nemůžeš přijít na družinovku.
Jaké je třeba vybavení?
Nezbytné vybavení na schůzku:
- propiska/tužka,
- oddílové tričko
- oddílový šátek
- stezka
- šátek na hry
- KPZ
- nůž
- deník (na zápisky)
- trhací blok (na papíry)
- uzlovačka (asi metrový kus lana na procvičování uzlů),
- pití (případně svačinka)
Seznam vybavení na výpravy uvádíme na každé pozvánce zvlášť.
Jsou skauti věřící?
Je pravda, že originální skautský slib obsahoval povinnost k Bohu a některé skautské oddíly, zvláště ty s rozšířenou duchovní výchovou, se víře věnují více.
Český skauting se od světového maličko liší. Junák – český skaut až do rozpadu Československa neměl ve svém slibu povinnost vůči Bohu zakotvenu vůbec. Nyní pro ni používá zástupná slova „sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce“.
Kdo může vstoupit do skautského oddílu?
Náše středisko přijímá kluky a holky od 6-7 let, horní hranice neexistuje.
Kdo se o děti stará?
Na pravidelných týdenních schůzkách – takzvaných družinovkách – to jsou rádcové a podrádcové. Na akcích a na táborech jsou to povětšinou bývalí rádcové a jiní roveři a rangers (členové starší 15 let), kteří třeba nemají na pravidelné vedení družinovek čas.
Všichni skautští vedoucí jsou dobrovolníci – za svou práci nedostávají zaplaceno. Dokonce si za svou účast platí (byť snížené) účastnické poplatky a mají za sebou některé ze skautských kurzů.
Kdy je nejlepší doba pro vstup do oddílu?
Nejvíce nováčků přijímáme na začátku školního roku. Po dohodě s vůdcem lze i kdykoli během roku.
Kolik času to zabere?
Z hlediska fungování oddílu i výchovy jednotlivce je vhodné, aby všichni pravidelně chodili jak na družinovky, tak na víkendové akce a tábory. Účast na schůzce zabere 2 hodiny, výpravy zaberou cca 8 hodin dvakrát do měsíce o víkendu, víkendovky celý víkend 2x-4x do roka a tábor trvá týden až dva. (Do uvedených dob nepočítáme dopravu do klubovny.)
Rádcové si navíc musejí promýšlet program na schůzku a připravovat materiál. To samé platí pro jiné akce. Už proto budeme rádi, když se v případě horšího počasí raději lépe oblečete a na akci/schůzku půjdete.
Kolik to stojí?
Výdaje lze rozdělit do tří skupin.
Členské poplatky se platí při vstupu do oddílu a dále 1x do roka. Při vstupu do oddílu se platí 500 Kč. Roční poplatky se platí v lednu a bývají kolem 950 Kč. Z nich se platí zejména časopisy, úrazové pojištění, vzdělávání vedoucích a vybavení klubovny.
Účastnické poplatky se platí vždy na výpravě, které se člen účastní, před víkendovkou a před táborem. Uvádíme je v pozvánkách na akce. Na výpravu na hory se vybírá kolem 50 Kč (doprava), víkendovky bývají za 500-600 Kč (doprava, ubytování, jídlo) a tábory 3 000 Kč (doprava, ubytování, jídlo, materiál).
Vybavení. Na hory jsou třeba pevné boty (botasky, pohorky) a pláštěnka. Na delší akce bývá potřeba karimatka, spacák, čelovka (svítilna na hlavu) nebo ešus. Mezi doporučené vybavení patří také „skautské oblečení“. Na výpravy je dobré nosit oddílové tričko případně skautský kroj (600 Kč). Navíc je třeba počítat s tím, že oblečení se při hrách může zašpinit nebo potrhat.